A 10+1 legfontosabb tipp autóbérléshez

2016. január 24. 13:22 - Hello Magyarok!

a6.jpg

Mátai András

Az utazáshoz kapcsolható nagy hármas szolgáltatási körből – repülőjegy, szállás és autóbérlés - biztosan az autóbérlés az, ahol az utazók a legkevesebb használható tapasztalattal rendelkeznek, ahol a legtöbb buktatóval találkozhatnak, és amivel kapcsolatban az embert a legtöbb fejfájás érheti. Ennek okai szerintem a nem csak az országonként, cégenként és lokációnként eltérő szabályozások és árak, hanem az autókölcsönzés opcióinak átláthatatlan káosza is. Annyi változó, tényező és opció van ugyanis, és ehhez annyira eltérő szabály, hogy még a tapasztalt autóbérlőket is képesek újabb és újabb problémák elé állítani. 

Ebben a cikkben a teljesség igénye nélkül szeretném megosztani veletek 10+1 autókölcsönzéssel kapcsolatos legfontosabb tapasztalatomat és tippemet. Az érdekesség ezekkel kapcsolatban az, hogy egyik tipp sem örök érvényű és majdnem mindegyikre én magam tudnék ellenpéldát mondani. 

1. Érdemes-e előre foglalni?
Én azt tanácsolom, hogy igen, de egyáltalán nem biztos, hogy az a foglalás jelenti a számunkra legjobb opciót. A kölcsönző cégek oldalán szinte kivétel nélkül lehet ingyenesen foglalást készíteni, amihez nem kell más csak kb. név és e-mail cím, amivel máris megvan a ’B’ opció.
Később, amikor megérkezünk a célországba érdemes utána járni, hogy a foglalásunkhoz képest kapunk-e jobb ajánlatot. Ha nem, még mindig ott lesz az előre készített otthoni foglalás.

2. Hol béreljünk?
Megérkezel egy reptérre. Kézenfekvő ötlet, hogy azonnal ott a helyszínen bérelj egy autót. A baj ezzel csak az, hogy a reptéren bérelt autókra reptéri illetéket számítanak fel, ami egy hosszabb bérlési időre már elég komoly összegre rúghat. Ilyen esetben érdemes lehet taxiba vagy buszra ülni és bemenni a városba, ahol ugyanazt az autót olcsóbban fogod tudni kibérelni. 

3. Hány napra éri meg bérelni?
Nyilván az adott, hogy hány napra kell az autó, viszont előfordulhat, hogy ha 4-5 napra tervezünk autót bérelni, akkor érdemes helyette egy egész hétre kibérelni, mert a  4-5 napi díj az drágább, mint a heti díj. 

158652638434973d25b5bo.jpg

(Fotó: Flickr, moominseam)

4. Milyen kategóriájú autót válasszunk?
Vannak cégek, ahol 10-12 különböző kategóriájú autót is bérelhetsz. Azt, hogy melyik a számotokra megfelelő legkisebb kategória, már nyilván az utasok száma és a csomagotok nagysága meghatározza. A kérdés nem is ez. Hanem az, hogy a szükséges méretnél mennyivel nagyobb autóra beszéljük rá magunkat feleslegesen. Elég hívogató, amikor azt látod, hogy akár 5-6, 7-8 dollárért vagy euróért már egy nagyobb, jobb, márkásabb autót kapnál. Ne felejtsük, hogy ez az ár napokra vonatkozik! A nagyobb, szebb autóban biztos sokkal szuperebb autózni és aki megengedheti magának, béreljen akár sportautót is, de ha fontos az ár, maradjunk a legkisebb szükséges kategóriánál. A nagyobb autó nem csak drágább, valószínű többet is fogyaszt. 

5. Ki vezessen?
Lehetőleg a legtapasztaltabb sofőr.  
Amit itt fontos tudni, hogy a legtöbb cég extra díjat számol fel a második, harmadik, stb… sofőrökért, illetve ha a sofőr 25 éven aluli.

6. Kell nemzetközi jogsi?
Nem, a magyar plasztik jogosítványt már elfogadják az egész világon.

7. Mivel fizessünk?
Van egy közhiedelem, miszerint kölcsönzéshez mindenképpen dombornyomott kártya szükséges. Ez így nem teljesen igaz, bár tény, hogy sok cégnél alapvető feltétel. De nem mindenhol. A dombornyomott kártyán túl a másik visszatérő kérdés a hitelkártya, amivel tényleg sokkal kényelmesebb és praktikusabb lehet az egész bérlést intézni.
A foglalás idejére a cégek bizonyos összegű letétet követelnek meg, ami hitelkártya esetén csak egy elektronikus tranzakció, ami tényleges pénzt nem érint. Nem úgy a sima folyószámla kártyáknál, ahol ezt az összeget a cég a kártyán zárolja, amit akár a kölcsönzés lejárta után is hetekig, rosszabb esetben hónapokig megtarthat az esetleges büntetések kiegyenlítésének fedezetére. 

8. Milyen biztosítást kössünk?
Ez az egyetlen olyan tétel, amivel nem érdemes spórolni. A nagysága sokszor elérheti az autó bérleti díját és rengeteg lehetne vele spórolni. De mégis mi van, ha történik valami? A legutolsó dolog, amivel egy baleset után foglalkozni akarunk, hogy miből fizetjük ki az okozott kárt. Én mindenkinek azt javaslom, hogy ezen ne spóroljon és minden esetben „full coverage” biztosítást kössön. 

146502566071e0c5d3863o.jpg

(Fotó: Flickr/Bruce Agan)

9. Korlátlan vagy napi fix kilométer?
A cégek alapvetően kétféle módon adnak kocsit, korlátlan kilométer használattal (ez az előnyös) vagy fix napi kilométerrel, ami felett minden extra kilométerért extra díjat számolnak fel. Hosszabb út esetén érdemes ennek a díját előre számolni, mert tapasztalatom szerint az ilyen extra kilométerek nagyon meg tudják dobni a számla végösszegét.

10. Máshol leadás opció
Utazásaim során sokszor merült fel az az opció, hogy a bérelt autót ne a felvétel helyén, hanem egy, számunkra kényelmesebb másik városban vagy reptéren adjuk le.
A jó hír, hogy a legtöbb cégnél van is ilyen lehetőség, a rossz hír viszont az, hogy általában méregdrágán.
Nálunk többször előfordult, hogy ilyen módon egy autóbérlés tervezett költsége döntött az utazásunk irányán, útvonalán. Ilyenkor más megoldás híján számolni kell és mérlegelni az opciókat, hogy megéri-e ez a nem kis plusz költség, amivel viszont időt (visszautazás) és pénzt spórolunk (vonatjegy, repülőjegy) meg.  

10+1 
Szerződéskötés közben a kedves irodai alkalmazottak további kérdésekkel bombáznak bennünket, amiknek a célja egyértelműen az, hogy rád sózzanak olyan szolgáltatásokat,amikre egyáltalán nincs szükséged. Vagy hogy összezavarjanak és olyan opcióval kössék meg veled a szerződést, ami neked kevésbé előnyös.
Egyik ilyen a benzin trükk. Nekünk, bérlőknek a legjobb, ha teli tankkal adják az autót és nekünk ugyan úgy teli tankkal kell visszavinni. Ezt mindenki tudja, viszont helyette emberünk úgy teszi fel a kérdést, hogy te az „üresen hozod vissza” opciót válaszd. Amit meg nyilván nem fogsz tudni kiszámolni és hogy ne félj attól, hogy az autóból valahol kifogy a benzin, te jól megtankolod. A végén nyilván nem üres, hanem jóval több benzinnel fogod a kocsit visszavinni.

A fenti lista egy meglehetősen rövid, de annál lényegre törőbb összefoglalása az autóbérlésben rejlő buktatóknak és tudnivalóknak. Ha részletesebben szeretnél olvasni a témáról ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket, amivel sokkal részletesebben mutatom be az autóbérlésre vonatkozó tudnivalókat: Autókölcsönzési tippek és tapasztalatok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is!

Külföldön élsz vagy szeretsz utazni és van egy jó sztorid? Legyél a szerzőnk!

Eredeti cikk: A 10+1 legfontosabb tipp autóbérléshez

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hellomagyarok.blog.hu/api/trackback/id/tr558306768

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása