Főzelék csalánból, avagy csalánszedő séta Bécs közelében

2016. március 18. 20:05 - Hello Magyarok!

dsc0026.JPG

Laslavic Tímea

Lehet, hogy vannak olyanok is, akik nem tudják, hogy a csalán ehető? Bizony nagyon finomat lehet főzni a korai, zsenge leveleiből. Nemcsak tea készülhet belőle, hanem egészséges főzelék is, olyan, mint a spenót – az íze kicsit más, de ugyanakkor nagyon hasonló is (a fokhagymának köszönhetően). Mi minden tavasszal készítünk ilyet – legalább egyszer!

dsc0035.JPG

(Fotó: Laslavic Tímea)

Sőt a csalánt ingyen (is) be lehet szerezni, ha kedvünk támad egy kis sétára valamelyik olyan helyen, ahol azért a portól, a kipufogócsövek termékétől és... a kutyák vizeletétől mentes a terület. Kellemes tavaszi program lehet a csalánszedő erdei vagy vízparti kiruccanás! Ha pedig nincs időnk vagy kedvünk ilyesmire, akkor vásároljunk a piacon az idős néniktől.

A nagymamám készített néha annak idején főzeléket csalánból. Mi furcsa módon akkor kezdtünk el érdeklődni ez iránt, amikor Bécsbe költözve friss levegőre vágytunk és a repülőtér közelében lévő Fischamend falu mellett, a Duna-parton sétálva láttuk a csalánt mindenhol. Ha nem kora tavasszal, hanem később kaptunk észbe, akkor csak a növény hegyét (vagy “szívét”) szedtük le, a felső két vagy négy levelet, csak azokat, amelyek még zsengék voltak, mert a nagyra megnőtt növény már nem fő meg eléggé és az íze nyers lesz, valamint fás. Én takarítási kesztyűvel estem neki a munkának. A kerti célra gyártott jobb lett volna, de nem volt. Egyébként szabad kézzel is szedhető!

dsc0030.JPG

(Fotó: Laslavic Tímea)

Elég nagy mennyiségű növényre van szükség egy ebéd elkészítéséhez: ha négy személynek készítünk ételt, akkor egy jó nagy zacskóval számoljunk. Közben – meg főleg utána – pihenjünk is, élvezzük a természetet, beszélgessünk. Ha hazaértünk, munkának láthatunk. Friss, általunk szedett növényből főzni elég nagy élmény már manapság, főleg, ha városiak vagyunk.

Íme az elkészítés módja:

Mossuk meg jól a csalánt, öblítsük le többször is. Mi többször találtunk egy-két hangyát is a levelek között...

dsc0051.JPG

(Fotó: Laslavic Tímea)

Továbbá a recept a spenótéval azonos. Azaz felteszünk egy fazék vizet főni, benne egy csipet sóval. Amikor már forr a víz, belekerül a csalán is a fazékba. Hagyjuk forrni egy keveset.  

dsc0062.JPG

(Fotó: Laslavic Tímea)

Egy másik fazékban vagy egy mélyebb serpenyőben egy kevés olajat felforrósítunk és rántást készítünk liszttel. Forró tejet adunk hozzá és egy masszát nyerünk, ebbe kerül bele a már megfőtt és konyhai robotgéppel vagy késsel felaprózott csalán. Állandóan keverjük és hagyjuk egyet lobbanni. Só, bors kerül még bele és a végén a felaprózott fokhagyma, esetleg pár kanál tejföl is. Innentől kezdve már csak két-három percet hagyjuk tűzön az ételt.  

dsc0068.JPG

(Fotó: Laslavic Tímea)

Mi bundáskenyérrel vagy tükörtojással szoktuk elfogyasztani. Jó étvágyat!

dsc0077.JPG

(Fotó: Laslavic Tímea)

(Ne dobjuk ki a vizet, amelyben a csalán főtt, hanem öblítsük le vele a hajunkat, mert a csalános víz erősíti a hajat! Vigyázat, a lé rettentően fest – fazekat, kádat egyaránt azonnal mosni kell! Én szóltam...)

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is!

Külföldön élsz vagy szeretsz utazni és van egy jó sztorid? Legyél a szerzőnk!

Eredeti cikk: Főzelék csalánból - avagy csalánszedő séta Bécs közelében

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hellomagyarok.blog.hu/api/trackback/id/tr758488340

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása