Görögország. Ha csak pár fogalommal kellene jellemezni ezt a mediterrán országot, akkor biztosan a gazdag ókori történelem és kultúra, a napfény, a homokos tengerpart, a tradicionális görög konyha, az emberek vendégszeretete és az Akropolisz jutna elsőre eszünkbe. Sokaknak volt már szerencséjük eljutni Görögországba, ott tölteni pár napot, esetleg néhány maradandó hetet is. Ez idő alatt megismerkedhettek kicsit az országgal, ellátogathattak a főbb nevezetességekhez, belekóstolhattak a görög gasztronómiába, kiélvezhették a napsütést és a tenger lágy habjait, viszont nem láttak bele a görög emberek életmódjába és szokásaikba. Egy olyan mindennapba, aminek a kávé elmaradhatatlan része!
Az országot járva már elsőre szembetűnő a kávézók jelentős száma. Az ország bármely pontján, bármelyik napszakban találni megtelt kávézókat, legyen az benti helyiség vagy napsütötte terasz. Talán nem gondolnánk, de a mindennapi kávézás igenis hozzátartozik a görög életformához. Ha kávéra van szükségünk, Görögországban 5 percen belül szinte bárhol találunk egy kávézót (kafenio), cukrászdát (zaharoplastio), pékséget (artopolio), tiropitadikot (tiropitát, görög túrós-sajtos sós rétest árusító hely), büfét, nagyobb benzinkutat, traffikot, ahol helyben ihatunk vagy elvihetünk egy csésze/pohár finom kávét.
Klasszikus görög kávé, avagy ellinikosz káfesz (οελληνικόςκαφές)
A kávézás mint tradíció réges-régre nyúlik vissza Görögországban. Az Oszmán Birodalom ideje alatt terjedt el a klasszikus török kávé fogyasztása, amit Görögországban az 1960-as évektől már hivatalosan is görög kávéként tartanak nyilván. Cipruson ciprusi kávé, Törökországban török kávé, az arab világban pedig arab kávé ugyanez a forró ital, amelynek csupán névbeli eltérései vannak, elkészítési módja mindenhol azonos. A finomra őrölt kávészemeket vízzel és cukorral egy rézből vagy fémből készült füles vízmelegítő edényben tűz fölött addig forralják, míg egy ujjnyi vastagságú hab képződik a tetején. Akkor lesz jó a görög kávé, ha ez a hab testes, és a csészébe öntés után teljesen kitölti a kávé felszínét. Ezt a habot nevezik kájmákinak (καϊμάκι). Egy kisebb csészényi kávéhoz egy csésze víz, egy púpozott kiskanál kávé és fél kiskanál cukor (ez ízlés szerint lehet több vagy kevesebb) szükséges. A készítővel mindig tudassuk, hogy édesen (glikosz/γλυκός), közepesen édesen (metriosz/μέτριος) vagy cukor nélkül (szketosz/σκέτος) szeretnénk inni a görög kávénkat. De persze ezt meg is szokták előre kérdezni a vendégtől. A csésze aljára letelepszik a kávézacc, így miután felszolgálták a kávénkat, nem szabad megkeverni, és a zacc miatt nem szokás az utolsó kortyig kiinni. Loukoumival (λουκούμι), keményítőből és cukorból készült édességgel tálalják a görög kávét. Az idősebb korosztály nagyon kedveli és rendszeresen fogyasztja ezt a kávéfajtát, míg a divatos espresso alapú kávékülönlegességek térhódításával a fiatalok közül kevesebben isszák. A kávézók választékában mindig a legolcsóbb kávék között szerepel ( 1-2,5 euró között átlagosan).
S bár a görög háztartásokban nincsen klasszikus értelemben vett kávéfőzőgép, de mindig van otthon őrölt kávé és egy füles vízmelegítő, hogy bármikor elkészíthető legyen a klasszikus görög kávé.
Klasszikus ellinikosz káfesz füles rézedényben főzve és tálalva, loukoumival, kandírozott gyümölccsel és persze az elmaradhatatlan pohár vízzel. (Fotó: Sztogi)
Hogyan is kezdődőtt?
Régen a férfiak kafeneiokba (καφενείο) jártak kávézni. Ezek olyan klasszikus görög kávézók, ahová csak férfiak járhattak, és ahol a maguk társasági életét élhették. Görög kávét, frappét, teát, szénsavas üdítőket és néhány rövid italt lehetett kapni itt régen. Ezek a kafeniok ma is megmaradtak, változatlanul a férfiak, leginkább a nyugdíjas férfiak találkozási helye. Ma már az összes espresso alapú kávéfajta elérhető itt, de az idősebb korosztály továbbra is a megszokott ízekhez és kávékhoz ragaszkodik. A kafeneiok kora reggeltől (reggel 5 óra) egészen éjfélig nyitva vannak, és még a legkisebb faluban is mindig található legalább egy. Reggel és délben szokás kávét fogyasztani, ez klasszikus görög kávét, vagy frappét jelent a gyakorlatban, míg délután és este már rövid italra szokás cserélni a forrót: ouzóra (ούζο), cipuróra (τσίπουρο), melyek mellé kisebb hidegtálakat (μεζές) szolgálnak fel.
Kafeneio, az idősebb férfiak kávézója (Fotó: Sztogi)